A+ A A-

Pomiar przepływu objętościowego powietrza za pomocą balometru jest bardzo prosty i polega na przyłożeniu urządzenia to nawiewnika, wyciągu lub kratki. Po upewnieniu się, że górna krawędź kaptura pomiarowego styka się z krawędzią nawiewnika (lub listwą mocująca), należy nacisnąć czerwony przycisk zlokalizowany po prawej stronie podstawy balometru (przycisk znajduje się w pobliżu uchwytu). W zależności od natężenia mierzonego przepływu pomiar trwa od 2 do 8 sekund (małe przepływy są mierzone dłużej). Uzyskany wynik wyświetlony jest na ekranie mikromanometru w [m3/h].

Balometr podaje wynik końcowy pomiaru, nie trzeba go przeliczać ani uśredniać, jest to spowodowane zastosowaniem kratownicy pomiarowej połączonej z mikromanometrem. Posiada ona szesnaście punktów pomiarowych w których miarzona jest prędkość powietrza, a następnie wynik jest automatycznie uśredniany i przeliczany na przepływ objętościowy.

Ogromną zaletą urządzenia jest możliwość kompensacji oporu przepływu wrowadzanego przez sam balometr (automatyczna kompensacja tzw ciśnienia wstecznego). Dzięki zastosowaniu specjalnych klap udało się uzyskać jeszcze większą dokładność, która odpowednio wykorzystana na obiekcie zaowocuje większą oszczędnością pieniędzy podczas użytkowania systemów wentylacji na obiekcie.

 

mikromanometr 8715 iBros TSI
pomiar 1
 

 Balometr AccuBalance 8380 to urządzenie uniwersalne, które dzięki możliwości odłączenia niezależnego mikromanometru pozwalające na pomiar:

  • przepływu objętościowego(wydatku) powietrza
  • prędkości przepływu powietrza
  • temperatury powietrza
  • ciśnienia barometrycznego
  • ciśnienia statycznego
  • ciśnienia dynamicznego
  • ciśnienia różnicowego
  • wilgotności względnej
  • temperatury mokrego termometru
  • temperatury punktu rosy
  • strumienia ciepła (ciepło jawne, ukryte, współczynnik ciepła jawnego)
  • intensywności turbulencji



 

Więcej na ten temat można przeczytać w poszczególnych zakładkach
(naciśnij by rozwinąć).

{mooblock=Pomiar za pomocą rurki pitota}

rurka pitota TSI iBros

Do zestawu dołączony jest gumowy wężyk powietrzny i rurka pitota dł. 300mm. Po odłączeniu mikromanometru od podstawy balometru i podłączeniu rurki pitota można mierzyć prędkość i przepływ powietrza w np. w kanałach wentylacyjnych. Dodatkowo miernik posiada możliwość pomiaru ciśnienia różnicowego, statycznego, sprężu. Mikromanometr 8715 pozwala także na pomiar ciśnienia atmosferycznego.{/mooblock} {mooblock=Pomiar kratownicą pomiarową}

kratownica mikromano
 pomiar 3

Inną metodą pomiaru oferowaną przez zestaw balometru jest pomiar za pomocą matrycy pomiarowej(kratownicy pomiarowej) i mikromanometru. Jest ona dostępna jako dodatkowe akcesorium w które można wypozażyć zestaw balometru. Dzięki wysokiej jakości wykonania i szczególnym własnościom kratownicy pomiarowej (16 punktów pomiarowych, a co za tym idzie otrzymujemy od razu uśrednioną wartość dla całej powierzchni) nie trzeba stosować metody uśredniania punkt po punkcie lub Log-Czebyszewa przy pomiarze z anemostatów.{/mooblock} {mooblock=Pomiar sondą cieplno-oporową NOWOŚĆ}

metoda log czebyszewa TSI iBros
pomiar 2
sonda oporowa iBros TSI

nowy Balometr TSI 8380 Mikromanometr 8715 (znajdujący się w zestawie balometru) posiada możliwość podłączenia cieplno-oporowych sond teleskopowych przeznaczonych dla miernika uniwersalnego VelociCalc 9565. Dzięki temu, oraz dzięki wprowadzeniu specjalnej aplikacji wspomagającej pomiary za pomocą metody Log-Czebyszewa, miernik jeszcze bardziej zyskał na wszechstronności. Można teraz wykonywać pomiary przepływu i prędkości w kanałach wentylacyjnych. Sam proce sondowania jest bardzo prosty, wystarczy wykonać niewielki otwór rewizyjny, następnie wprowadzić sondę na odpowiednią- podaną przez miernik długość (sondy posiadają naniesioną podziałkę umożliwiającą precyzyjne umieszczenie czujnika sondy wewnątrz kanału). Po dokonaniu serii pomiarów mernik uśredni wynik. Teraz zestaw balometru pozwala na dokonanie kompletnych pomiarów instalacji, regulację w kanałach, pomiar strumienia ciepła na wymiennikach, wszystko zebrane w jednym zestawie pomiarowym.

 

Filmy instruktażowe dotyczące pomiarów profesjonalnymi miernikami TSI.Zobacz również filmy instruktażowe ukazujące ważniejsze aspekty wykonywania pomiarów miernikami TSI, w tym np. działanie specjalnej wstawki Swirl-X do Balometru 8380 służącej do pomiarów wydatku przy przepływach z nawiewników/anemostatów wirowych.

{/mooblock} {mooblock=Pomiar strumienia ciepła}

ekran strumien ciepla iBros TSI

Miernik pozwala na pomiar strumienia ciepła i wydajności wymiennika, poprzez pomiar temperatury, wilgotności i strumienia przepływu przed wymiennikiem oraz za wymiennikiem.
W celu wykonania pomiaru należy podłączyć do miernika sondę pozwalającą na pomiar temperatury, wilgotności i prędkości przepływu, a następnie wybranie z menu aplikacji:

HEATFLOW

Pierwszy pomiar należy wykonać przed wymiennikiem (zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza), na wyświetlaczu pojawia się wartość temperatury, wilgotności i przepływu objętościowego. W każdej chwili można dokonać korekcji wybranych parametrów poprzez zaznaczenie ich i naciśnięcie klawisza dokonującego pomiary.
Następny pomiar należy wykonać za wymiennikiem (patrząc zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza). Na ekranie wyświetli się wartość strumienia ciepła z uwzględnieniem ciepła ukrytego, ciepła jawnego.

Sposób obliczenia przez miernik strumienia ciepła jawnego:
Qs = cp ρqΔt/3600
Gdzie:
Qs = ciepło jawne [kW]
cp = ciepło właściwe (1.0048 [kJ/kg K])
ρ = gęstość powietrza w warunkach normalnych (1.202 [kg/m3])
q = wartość zmierzonego strumienia powietrza [m3/hr] (przy założeniu, że wartość strumienia ciepła jest taka sama za i przed wymiennikiem)
Δt = różnica temperatur przed i za wymiennikiem [°C]

 

Po wstawieniu do wzoru otrzymujemy:

QS = 1.21 q Δt/3600 (kW)

Strumień ciepła utajonego

Ciepło utajone to ciepło potrzebne do przemiany jednego stanu skupienia w drugi (w przypadku powietrza najczęściej chodzi o ciepło oddane/pobrane przez powietrze przy skraplaniu/odparowaniu)

QL = hfg ρqΔ W/3600 (kW)

Gdzie:
QL = wartość strumienia ciepła utajonego (kW)
hfg = ciepło ukryte parowania wody (2,465.56 [kJ/kg])
ρ = gęstość powietrza w warunkach normalnych (1.202 [kg/m3])
q = wartość zmierzonego strumienia powietrza [m3/hr] (przy założeniu, że wartość strumienia ciepła jest taka sama za i przed wymiennikiem)
ΔW = wartość współczynnika wilgotność (różnica zawartości pary wodnej w powietrzu między dwoma punktami pomiarowymi (kg pary wodnej/kg powietrza suchego)

Po podstawieniu otrzymujemy:
QL = 0.8287qΔW

Całkowita wartość strumienia ciepła

 
QT = QS + QL

Gdzie:
QT = całkowita wartość strumienia ciepła (kW)
QS = strumień ciepła jawnego (kW)
QL = strumień ciepła ukrytego (kW)

Współczynnik ciepła jawnego
SHF – stosunek strumienia ciepła jawnego do ciepła całkowitego
QS - strumień ciepła jawnego [kW]
QT – całkowity strumien ciepła [kW]

{/mooblock} {mooblock=Pomiar intensywności turbulencji}

pomiar turbulencji
ekran 8715 iBros TSI

Turbulencje powietrza można traktować jako wahania w przepływie powietrza. Kierunek przepływu powietrza zmienia się, powstają zawirowania, pomiar wtakiej sytuacji nie jest prosty.

Powietrze o stałej wartości przepływu posiada mniejsze turbulencje, niż w przypadku przepływu zmiennego. Co ukrywa się pod pojęciami „mniejsze:, „większe”? By to określić należy wprowadzić jednolitą skale pomiarową. W celu określenia wielkości zaburzeń przepływu wprowadzono współczynnik intensywności turbulencji.

Intensywność turbulencji wyrażona jest w procentach. Idealny przepływ powietrza z bardzo małymi prędkościami, nie posiadający zaburzeń, w posiada współczynnik turbulencji równy „0”. Idealny model przepływu dla którego wartość turbulencji przepływu wynosi 0, nie występuje na ziemi. Ze względu na sposób obliczania wartości przepływu oraz wartości turbulencji Możliwa jest wartość współczynnika większa niż 100%. Może to mieć miejsce jeśli prędkość średnia przepływu jest mała i występują od niej znaczne odchyłki.

Wzór do obliczania wartości współczynnika turbulencji:
T.I. = u '/ U
u '= średnia kwadratowa (RMS) lub odchylenie standardowe, w stałym miejscu w określonym przedziale czasowym
U = średnia prędkość w tym samym miejscu w ciągu tego samego okresu czasu

Dlaczego mierzyć intensywność turbulencji (T.I.)?
Poziom turbulencji w powietrzu ma wpływ na wiele różnych parametrów:

  • w aeronautyce, poziom turbulencji ma wpływ na ciąg samolotu, co ostatecznie przekada się na: zużycie paliwa i w skrajnych przypadkach - stabilność samolotu.
  • w przemyśle samochodowym, pomiar TI jest wykorzystywany przy ocenie aerodynamiki konstrukcji nadwozia auto. Niekiedy konstruktorom wcale nie zależy na niskim poziomie turbulencji. Niektóre samochody wyścigowe mają stateczniki mające zwiększyć opory powietrza(np. kiedy samochód wchodzi w zakręt), ma to na celu szybsze zmniejszenie prędkości jazdy.
  • podczas pracy z chemikaliami, czasami wysoki współczynnik intensywności turbulencji jest dobre (gdy chodzi o zmieszanie substancji), a czasami duża wartość TI nie jest dobra -(zbyt duża prędkość w komorze laminarnej może prowadzić do rozprzestrzeniania się niepożądanych substancji, lub do zanieczyszczenia próbek.
  • w sferze ludzkiej wygody, ogrzewanie lub klimatyzacja, które są postrzegane jako zbyt "przewiewne" nie stwarzają warunków odpowiedniego komfortu cieplnego.

Współczynnik „przeciągów" powietrza jest funkcją TI w przepływie powietrza.

Miernik jest przydatny zwłaszcza przy badaniu dwóch ostatnich zastosowań; pomiar turbulencji oraz prędkości przepływu w komorach laminarnych oraz przy pomiarze komfortu cieplnego w pomieszczeniu z zainstalowaną klimatyzacją.

Pomiar współczynnika intensywności turbulencji.

Specjalna aplikacja wbudowana w mierniku posiada możliwość pomiaru intensywności turbulencji. W tym celu należy wykonać następujące kroki:

  • Umieścić sondę prędkości przepływu w stabilnym uchwycie
  • W menu Aplications należy wybrać opcję: Turbulence
  • Urządzenie przez okres trzech minut będzie wykonywało pomiar. Nie należy w tym czasie ruszać sondy. W tym samym czasie urządzenie będzie wyświetlało aktualny odczyt prędkości.
  • Miernik wyświetla średnią prędkość, odchylenie standardowe, oraz obliczony współczynnik intensywności turbulencji.
  • Dane mogą być zapisywane jako próbki w pamięci w tym czasie.

 

{/mooblock}

IBROS © All rights reserved. balometr.pl